H O L D N A P T Á R
Földünk égi kísérőjének változó arca már régóta felkeltette az égre tekintő ember figyelmét. Megfigyelték, hogy a Hold változása jelzést mutatnak arra, hogy egyes tevékenységek végzése kedvezőbb, másoké pedig kedvezőtlenebb eredményeket hoz az adott időszakban.
A természet közelében élő ember ezeket a jelenséget a kertészetben, föld és erdőművelésben hasznosította először.
Később jó ideig a mindennapok tudásának részét képezte.
Azután a tudomány és technika fejlődésével feledésbe merült.
Idézzük fel őseink tudását !
Milyen jellegzetességeket figyelhetünk meg a Holdat figyelve ?
Ami mindenki számára a legszembetűnőbb az a Föld árnyékának a Holdra vetülése. Azaz a Hold sarlójának növekedése, fogyása az újholdtól a holdtöltéig.Ez az a jelenség amelyet a gyakorlatban a Hold fázisaiként ismerünk. Az Újholdból növekvő holdsarlón át a Teliholdig, majd a fogyó holdon keresztül ismét az Újholdig.
Ezeket ismerjük még a Hold római számmal jelzett negyedeiként is.
A másik dolog, amelyet figyelembe kell vennünk, hogy a Hold éppen melyik állatövi jegyben látható.
E kettőből már többféle kombináció adódhat, pl. újhold, növő, vagy fogyó Hold vagy éppen telihold az adott csillagjegyben.
A harmadik figyelembe veendő dolog pedig, hogy a Hold leszálló, vagy felszálló, másképpen lemenő vagy felmenő jelleget mutat-e.
Ezt a hagyomány úgy tartja, hogy a téli és a nyári napforduló között található jegyekben - azaz a nyilas jegyétől az ikrekig - ún. felszálló erő: azaz növesztő, fejlesztő, gyarapító hatás, míg a nyári és téli napforduló közé eső időszakhoz, azaz az ikrektől a nyilasig ún leszálló erő, a beérés, betakarítás, visszahúzódás irányába mutató hatás társítható.
Egyszerűbben szólva:
Felszálló Holdkor a nedvek áramlása felfelé, míg leszállókor lefelé irányul. Másképpen: a felszálló Hold a föld feletti növényrészek, míg a leszálló a föld alatt található növényi részek fejlődésének, növekedésének kedvez.