A világ dolgainak megértése
az asztrológia segítségével
Az ember ősidők óta uralni, vagy legalább okok szintjén megismerni szeretné az őt körülvevő világot. Újra és újra felmerül a kérdés, hogy milyen esemény miért történt, mi volt az a mögöttes dolog ami azt a történést kiváltotta. Ugyanakkor felmerül az a kérdés is, hogy történhetett-e volna másképpen ? Ezekre a kérdésekre keresi a választ az asztrológia. Művelői szerint az asztrológia nem tudomány, sohasem törekedtek arra, hogy az asztrológia a mai modern értelemben vett tudománnyá váljon.
Bár az asztrológia gyakorlása igényel némi matematikai, térgeometriai és csillagászati ismereteket, mégis inkább az a leginkább elfogadott nézet, hogy az asztrológia inkább egyfajta művészetnek tekinthető.
Melyek az asztrológia által gyakran feltett kérdések ?
Mi az ami elve elrendelt ? Mi az amiben szabad választási lehetőségünk van ? Van-e egyáltalán ilyen, és ha van honnan tudjuk felismerni ?
Amíg minden a megszokott kerékvágásban megy, addig nem nagyon szoktunk ezzel és az ehhez hasonló kérdésekkel foglalkozni.
Ha úgy érezzük, hogy dolgaink nehezebben mennek, vagy éppen minduntalanul falakba ütközünk, előbb-utóbb felbukkan bennünk a kérdés:
Miért ?
Miért pont most, miért pont itt és főleg miért pont velem történik ez ?
Miért emelhető ki az asztrológia az ezotéria hasonló módszerei, pl. Ji Ching, Tarot stb. közül.
Nem, nem azért mert az asztrológia ezeknél a módszereknél biztosabb eredményt ad. Inkább azt lehetne kiemelni, hogy a világot leképező egyéb módszerek az adott pillanatban érvényesek, és később ugyanúgy már nem reprodukálhatók. Mivel az asztrológia időben és térben rögzíthető adatokkal dolgozik, ezért ezek az adatok újra előhívhatóak, azaz egy asztrológiai képlet újra vizsgálható.
Az asztrológia módszereivel vizsgálni lehet az ember belső tulajdonságait, erősségeit, gyengéit, adottságait és lehetőségeit.
Ugyancsak az asztrológia tárgya lehet az is, hogy az egyén, - vagy az asztrológia erre használt szakszavával a "szülött" - hogyan tudja kibontakoztatni a rendelkezésre álló adottságait. Másképpen szólva az asztrológia módszerével vizsgálni lehet az egyén életútját is.
A gondolkozó ember évezredek óta felteszi magának a kérdést, és keresi a választ. Keresi a kulcsot a világhoz és önmagához. Önmagában és a világban. Megfigyelve a földet és az eget. A Napot, a Holdat és a csillagokat. A jelenségeket, amely a bolygók mozgásával összekapcsolható.
Az asztrológia tudásának egy része ott van a mindennapokban: pl a Hold változásait követi az apály-dagály jelensége, amely napi szinten észlelhető, vagy ugyancsak a Holdhoz igazodik a női havi ciklus.
A népi bölcsesség tud a Szaturnusz mozgásához köthető markáns jelenségekről. Ez a bolygó a 7 évente érkezik egy-egy olyan pontra melyet markáns változásként észlelhetünk. Így pl. egy házasság hetedik éve, a hét szűk esztendő stb. Ugyancsak a Szaturnusz kb. 29 éves keringési ciklusa mutatja meg azt, hogy ebben az életkorban már meg szeretnénk állapodni. Továbbá ez az életkor az amikor azok a nők elkezdenek igazán vágyni a gyemekáldásra. A Szaturnuszt az asztrológia a nyugati ember sorsbolygójának tekinti.
Elmondhatjuk tehát, hogy az asztrológia önmagunk jobb megismerésének kiváló módszere.
Ehhez egy dologra két dologra van szükségünk: nyitott szívre és az asztrológia nyelvének megismerésére.
Az asztrológia a szimbólumok nyelvét használja.
Elmondhatjuk továbbá azt is, hogy az a gondolkodásmód, melyet az asztrológia használ, különbözik a hétköznapi gondolkodástól. Mindennapjaink során az úgynevezett ok-okozati vagy kauzális gondolkozást használjuk. Azaz ha ezt teszem, akkor ennek következményeként ez és ez történik. Az asztrológia hasonlóan az ezotéria többi ágához az úgynevezett analógiás gondolkozást használja.
Azaz a világ látszólag össze nem függő dolgai megfeleltethetők egymásnak, vagy összekapcsolhatók egy analógiás lánc révén. Így kapcsolódi össze az asztrológia segítségével pl: az arany, a király, a férfi jobb szeme, a narancs, az oroszlán a Nap által képviselt analógia láncban. Vagy egy kicsit a hétköznapi gondolkozás számára is egyértelműen megfeleltethető egymásnak a festészet és az éneklés, mint művészet, melyek közül az asztrológia sajátos nyelvezetét figyelembe véve mindkettő a vénuszi analógia.
Milyen módon lehet ezt az asztrológia által kínált tudást a hétköznapi élet dolgaira alkalmazni ?
Egy dologra az asztrológia semmiképpen nem alkalmas. Arra, hogy a segítségével átverjük, kicselezzük az életutunkat, sorsunkat irányító magasabb erőket. Egy idő után mindenki önkéntes, vagy kényszerű felismerés után rájön, hogy ezek az erők nálunk magasabb rendűek. Ezeket a sorserőket megszemélyesítve nevezte az ókori hitvilág isteneknek. Jó közelítéssel a görög-római istenek megfeleltethetők az asztrológia bolygóinak. Az antik istenek megszemélyesítik az általuk képviselt bolygóknak tulajdonított hatásokat. Lásd: a harcias Mars, a szépséges Vénusz, a szigorú Szaturnusz a sötét Plútó stb.